Ciekawe pomysły na łazienkę na poddaszu

Urządzając dom lub mieszkanie, szukamy inspiracji w wielu źródłach. Bo sprawić, by pomieszczenia urządzone były modnie, stylowo, ale także funkcjonalnie, wcale nie jest tak łatwo. Urządzanie salonu niewielkich rozmiarów, tak by był reprezentacyjny i elegancki, małej kuchni trudnej w ustawieniu lub pokoju dziennego może przerosnąć możliwości niejednej osoby. Sporo problemów sprawiają nie tylko małe pomieszczenia, ale także te, o nietypowych kształtach, takie jak jadalnie w wykuszu czy też pokoje lub łazienka na poddaszu.

Sposób aranżacji łazienki usytuowanej w takim miejscu zależy od jej wielkości. Większa powierzchnia daje większe możliwości, tymczasem gdy mała, ograniczona dodatkowo skosami, nie pozwala na spełnienie wizji mieszkańców.

W łazience o niewielkich rozmiarach najlepiej jest zamontować narożną, półokrągłą kabinę prysznicową, dodatkowo z przesuwanymi drzwiami, która zajmuje mniej miejsca niż wanna. Te elementy wyposażenia, które używane są najczęściej, zarówno armatura, jak i meble, takie jak grzejnik, lustro czy umywalka, powinny znajdować się w miejscach łatwo dostępnych, najlepiej na długich, prostych ścianach. Takie elementy, jak bidet, sedes, czy wanna, świetnie sprawdzą się przy krótkich ściankach kolankowych.

Ciekawie można zagospodarować także przestrzeń pod skosami, ustawiając tam półki na ręczniki, siedziska dla dziecka czy też kosz na bieliznę. W takiej łazience nie warto natomiast ustawiać urządzeń, których nie używa się na co dzień, takich jak pralka, które tylko zajmą powierzchnię. Więcej możliwości daje nam duża łazienka. Tu z powodzeniem możemy ustawić wannę, jednak najlepiej prostopadle do skosu, co ułatwi do niej dostęp.

Pożądanym w łazience jest oczywiście naturalne światło. Układ pionowy, czy też okna połaciowe, nie tylko doprowadzą światło słoneczne do pomieszczenia, ocieplą je i oświetlą, ale także znacznie ją rozjaśni i optycznie powiększy. Bardzo ważne jest także użycie odpowiednich płyt gipsowych, które będą bardziej odporne na wilgoć.