Darmowe programy do wizualizacji wnętrz

Urządzając dom lub mieszkanie, wyposażając poszczególne wnętrza, zwracamy uwagę na wiele czynników, z których najważniejsza jest funkcjonalność, estetyka, ale także panująca moda. Sposób meblowania, dobór koloru ścian i sufitu, wybór rodzaju podłogi, z tym właśnie mierzy się każdy właściciel nowego domu lub mieszkania.

By nieco ułatwić sobie sprawę, można skorzystać z bezpłatnych programów do wizualizacji wnętrz. Choć łatwiej i szybciej znajdziemy płatne programy, to jednak także te podstawowe, dostępne bez opłat, pomogą w urządzenie różnych pomieszczeń, także tych nietypowych, jak choćby łazienka na poddaszu. Takie programy mają także przewagę nad tymi pisanymi na zlecenie, gdyż dysponują, w swoich katalogach, uniwersalnymi elementami do wyposażenia, a także meblami, dzięki czemu nie musimy od razu „skazywać się” na zakup sprzętu określonego producenta.

Programy te zazwyczaj pozwalają na aranżację niemal wszystkich pomieszczeń w domu, tak tych prostych, jak i tych mniej łatwych w urządzaniu, jak choćby kuchnia o nietypowych rozmiarach, czy też bardzo małych pomieszczeń w bloku.

Proces tworzenia aranżacji jest banalny i nie wymaga od użytkownika posiadania żadnej fachowej wiedzy, ani z zakresu informatyki, ani projektowania wnętrz. Wystarczy tylko wprowadzić do systemu kilka podstawowych informacji, dotyczących wymiaru i kształtu pomieszczenia, a następnie przenosić poszczególne meble na zarysowaną powierzchnię. Program daje także możliwość podejrzenia w każdym momencie projektu w technologii 3D.

Systemy dają także możliwość zapisania, a nawet wydrukowania stworzonego projektu. Programy pozwalają na tworzenie aranżacji pomieszczeń o różnych kształtach i wymiarach. Umożliwiają nie tylko układanie mebli, ale także nakładanie tekstury na podłogi, ściany, wybieranie kolorów czy też faktur dla mebli. Niektóre pozwalają także na wirtualne układanie płytek na ścianach i innych dekoracji. Bardziej zaawansowane programy zawierają także narzędzia, jak analiza kolizji elementów czy dostawienia do ścian.