Funkcjonalna aranżacja nieustawnej kuchni

Małe jest piękne, głosi stare przysłowie. W większości przypadków sprawdza się ono w 100%, jednak nie w przypadku mieszkań. Właściciele niewielkich mieszkań, może cieszą się, że mają swój własny kąt, jednak urządzenie małego salonu, kuchni lub minimalnego przedpokoju w bloku przysparza im ogromnych problemów. A jeszcze trudniej jest znaleźć wyjście z sytuacji, gdy mieszkanie to znajduje się na poddaszu i dodatkowym ograniczeniem są skosy.

W takich przypadkach nawet program do aranżacji wnętrz może mieć z tym problemy. Szczególnie trudno jest umeblować funkcjonalnie nieustawną kuchnię. Mała powierzchnia, liczne skosy i nierówne wysokości mogą okazać się bardzo trudne w zagospodarowaniu. Podstawą jest dobra znajomość ergonomii. Oczywiście o wyspie czy też dużym stole oczywiście można zapomnieć, gdyż do konieczna jest do nich kuchnia o dużej powierzchni.

W najwyższym miejscu kuchni umieszcza się lodówkę, albo taką w standardowych rozmiarach, albo nieco niższą. Jeśli nie mamy zbyt dużych potrzeb, można także wyposażyć kuchnię w niską, podblatową lodówkę, o wysokości około 85 cm. Na wstawienie takiego mebla wymaga powierzchni o długości minimum 60 cm. Przy zakupie lodówki, warto także zwrócić uwagę na wypukłość drzwi. Im jest ona większa, tym więcej miejsca potrzeba będzie przeznaczyć, czyli w praktyce tym dalej od ściany powinno się ją ustawić, by można było otworzyć drzwi.

Kolejnym niezbędnym meblem jest zlewozmywak z ociekaczem, na którego zamontowanie potrzeba od 60 do 120 cm. Jeśli chcemy zamontować dodatkowo zmywarkę, konieczne będzie wygospodarowanie 45 lub 60 cm.

Nie wyobrażamy sobie także kuchni bez kuchenki, która, wraz z wiszącym okapem wymaga 50 – 60 cm. Kolejnym elementem są blaty robocze. Biorąc pod uwagę, że prawidłowy rozkład ciągu roboczego, który powinien wyglądać następująco: lodówka, blat, zlewozmywak, blat, kuchenka blat, to przy zaprojektowaniu blatów o odpowiedniej szerokości, można z powodzeniem sprostać tym wymaganiom. Na szafki kuchenne można przeznaczyć różne wnęki i skosy znajdujące się w kuchni na poddaszu.