Modne kolory ścian i sufitów

Malowanie już dawno przestało być tylko i wyłącznie jednym z bardziej uciążliwych składników remontu. Odświeżanie ścian już nie jest jedyną motywacją, by sięgać po farby i pędzle. Zmiana koloru ścian, czy sufitu, to także sposób na poprawienie sobie nastroju, optyczne powiększenie lub rozjaśnienie pomieszczenia. Producenci farb postarali się, by, przy wyborze koloru ściany można praktycznie dostać zawrotu głowy.

Białe ściany, choć nadal spotykane, nie są już modne. Coraz więcej osób decyduje się na kolorowe ściany, a nawet na różnokolorowe pomieszczenia. Dzięki darmowym programom do wizualizacji wyglądu wnętrza, można sprawdzić, które kolory ze sobą będą świetnie współgrać i jak zmienią wygląd pokoju.

Bo choć kolorów jest bez liku, to jednak nie wszystkie zestawienia dobrze ze sobą współgrają, choć niektóre kontrastujące barwy prezentują się świetnie. Kreatorzy wnętrz radzą nawet, by innymi kolorami malować nie tylko ściany, ale także sufit. Dyktują oni także to, co jest modne w danym sezonie. Jedni stawiają na spokojne beże, biele i pastele w zestawieniu z intensywnymi kolorami, np. fioletem lub czerwienią. Całość tworzy bardzo ciekawy efekt, który dodaje wnętrzu wyrazistości.

Jednak bardziej odważne osoby, lubiące wyraziste, nasycone i intensywne barwy, mogą wybierać spośród farb: pomarańczowych, czerwonych, zielonych lub fioletowych i łączyć je zarówno w taki sposób, by ze sobą harmonijnie współgrały, albo przeciwnie – kontrastowały. W tym miejscu warto nadmienić, że właśnie fiolet stał się bardzo modnym kolorem wśród projektantów wnętrz. Dostępny jest on oczywiście w różnych tonacjach i odcieniach, które  można ze sobą łączyć, a także dokładać do nich spokojniejsze pastele.

Bardzo modne są również barwy natury, czyli intensywna zieleń, brąz i błękit. Dla osób, które pragną ożywić wnętrza swoich domów i mieszkań, odważnym, ale bardzo dobrym rozwiązaniem będzie połączenie takich kolorów, jak oranż, zieleń, granat i czerwień. Bardzo ciekawy i niezwykle elegancki look, powstaje przy połączeniu ciemnego fioletu, którym pokrywamy sufit i brązu pobrudzonego na ściany.