Jak urządzić mały salon?

Małe pomieszczenia to zmora wielu projektantów wnętrz, ale także samych mieszkańców. Niewielka powierzchnia nie ułatwia meblowania, przecież każdy chciałby mieć modnie, elegancko i funkcjonalnie urządzony mały przedpokój, kuchnię, łazienkę czy salon. Bo mały metraż wcale nie oznacza, że musimy zrezygnować z tak reprezentacyjnego pomieszczenia w domu jakim jest salon.

Przy planowaniu ustawienia mebli, można sięgnąć po program komputerowy do aranżacji wnętrz, a także skorzystać z kilku praktycznych porad, które optycznie powiększą powierzchnię i uczynią ją bardziej funkcjonalną.

Właśnie w tym pomieszczeniu, jako najbardziej reprezentacyjnym w całym domu, stawia się na elegancję, wygodę i komfort. Podstawą są oczywiście odpowiednio dobrane barwy ścian i sufitu. Za pomocą jasnych, pastelowych odcieni, możemy optycznie powiększyć salon. Dla osób preferujących żywsze, bardziej intensywne barwy, które dodatkowo wprowadzą elegancki nastrój, doskonałym rozwiązaniem będzie zestawienie pomarańczowego i czerwonego. Jeśli natomiast salon ma być miejscem do odpoczynku i relaksu, ściany i sufity powinna pokrywać farba zielona, błękitna lub fioletowa.

Drugim, równie ważnym elementem w salonie są meble. Ich odpowiednie ustawienie nie tylko wpływa na nastrój i charakter pomieszczenia, ale przede wszystkim na jego funkcjonalność. W przypadku małych salonów, najlepiej jest zrezygnować z tradycyjnych meblościanek lub regałów, które zajmują bardzo dużo miejsca. Natomiast świetnym rozwiązaniem będą meble modułowe, które pozwalają na dobranie kształtu i ilości części składowych do indywidualnych potrzeb.

Jednak najważniejszym meblem w salonie jest wygodna kanapa. Do niewielkich salonów, pełniących często także funkcję pokoju dziennego najlepiej pasują dwuosobowe kanapy i fotele. Raczej powinno unikać się narożników.

W salonie przyda się także stół. Do tego o niewielkich rozmiarach, najlepiej jest wstawić stół składany lub stolik kawowy ze składanym blatem. Nie możemy zapomnieć także o dodatkach do salonu, takich jak obrazki, zdjęcia, lampy, których jednak nie powinno być zbyt wiele.